Emocje się wylały. O zastosowaniu żywicy epoksydowej w sztuce

17 września 2020

Żywica fascynowała od zawsze. Począwszy od dzieci, które z lubością wciskają swoje małe paluszki w nęcące zapachem i kolorem błyszczące krople na drzewie. Po dorosłych, którzy z uporem godnym lepszej sprawy wciąż poszukują w nadmorskich kurortach skamieniałej na wieki żywicy. Co ich tak przyciąga? Rozmaite kolory, gra światła i oczarowanie unikalnością poszczególnych egzemplarzy. Tym jest tajemnica świata zatopiona w kamieniu żywicznym wyrzuconym przez wody Bałtyku. Nie inaczej jest z żywicą epoksydową. Materiał ten popularność zyskał głównie w budownictwie. Wszedł do budynków za sprawą wykorzystania go do wylewania trwałych, przemysłowych i antypoślizgowych posadzek. Od niedawna nieśmiało wchodzi także na salony, a właściwie na jego ściany i do pracowni designerów i malarzy. Zobacz, na czym polega fenomen dzieł z żywicy i dlaczego warto udekorować nimi dom.

Zalety żywicy

Żywica epoksydowa to syntetyczna koleżanka tej naturalnej, która zawiera rozmaite trudnobrzmiące substancje chemiczne. Organoleptycznie można stwierdzić, że jest lepiącą cieczą, a utwardzona, staje się praktycznie niezniszczalna. Trwałość to jedna z niewątpliwych zalet prac z żywicy epoksydowej. Poza odpornością na zniszczenia warto zaznaczyć, że dla artysty i odbiorcy równie ważny jest efekt. Możliwość uzyskania przepięknych wzorów, po połączeniu z barwnikami, to coś, co zadecydowało o uwiedzeniu tym materiałem sporej rzeszy twórców. Każdorazowa nieprzewidywalność ostatecznego rezultatu mieszania i zastygania, jest także tym elementem, który podnosi wartość pracy. Wielu amatorów prac z żywicy podkreśla, że urzekł ich charakterystyczny połysk, który naturalnie tworzy się po jej wyschnięciu. W tym miejscu należy również uczciwie podać, że żywica epoksydowa to rzecz jasna substancja chemiczna, więc ostrożność i rozwaga są tu mile widziane, szczególnie podczas pracy. Lecz już po utwardzeniu żywica jest całkowicie bezpieczna i nadaje się nawet do kontaktu z żywnością.

Jak to jest zrobione?

Malowanie obrazów barwioną żywicą to proces równie przyjemny, co zaskakujący. Jedna z Artystek Sztuki dla ludzi, #renatastróżyńska tak opisuje swój proces twórczy: Dwa lata temu odkryłam dla siebie niezwykłe medium- żywicę. Jej niezwykłość polega na kompletnym braku kontroli nad tym co się wydarzy. Można zaplanować kolorystykę, jednak czynniki zewnętrzne – temperatura, wilgotność powietrza, sprawiają, że żywica rozlewa się w sposób nieprzewidywalny. Nikt, nawet ja nie mogę stworzyć drugiego takiego samego obrazu. Jest to fascynujące, ale jednocześnie frustrujące, bo nie można naprawić elementów, które się nie udały. Żywica jest bezbarwna i przyjmuje kolor barwnika, który z nią zmieszamy. W zależności od zastosowanych proporcji efekt będzie inny. Technika malowania takim preparatem, znacząco się różni od malarstwa tradycyjnego, z użyciem farb. pędzla i płótna usytuowanego na sztaludze. Tutaj należy pamiętać o właściwościach żywicy, która w naturalny sposób ścieka, co oznacza, że płótno, bądź podłoże, powinno być umieszczone horyzontalnie, np. położone na stole, a ciecz wylewana od góry, by ta swobodnie ściekła, w swoim własnym rytmie. Niektórzy z entuzjastów wodoodpornej żywicy, używają narzędzi, by poprowadzić niezwykle wyzwolony materiał w pożądanym przez siebie kierunku. Jest to również doskonała substancja do tworzenia odlewów rzeźb, biżuterii, a także mebli, czy przedmiotów dekoracyjnych. Świetnym przykładem są tu lampy, których światło spektakularnie wydobywa głębię pigmentu dodanego do masy żywicznej klosza. Szczególnie gdy ma on kolor płatków złota, czy srebra. Wnętrze, które zostanie udekorowane dziełami z żywicy, zyska na niepowtarzalności, bo nie ma dwóch identycznych prac. Tego typu twórczość jest też na tyle uniwersalna, by dopasować się charakterem do każdego wnętrza i trafić do dowolnego odbiorcy.

Lampa stojąca, Renata Stróżyńska

Obrazy malowane żywicą to błyszcząca głębia bliżej nieokreślonej materii. A Tobie, z czym kojarzą się dzieła wykonane z żywicy?

przeczytaj również

Przeciwpandemiczna terapia kolorem

Kolor to ten atrybut dzieła sztuki, który nierzadko decyduje o zakupie tego, a nie innego egzemplarza. Wywołane daną barwą emocje, wspomnienia, czy skojarzenia często przesądzają o zawartości koszyka zakupowego, a przecież refleksja wpisana jest w…

Digital Painting – czy zasługuje na miano sztuki?

W ostatnich latach sztuka chętnie romansuje z nowymi technologiami.  Malarstwo cyfrowe, do tej pory wykorzystywane głównie przez twórców gier, zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością wśród prywatnych kolekcjonerów sztuki. Zapotrzebowanie na piękno kreowane za pomocą…