Z natury ukraińskie. Tradycyjne motywy ludowe we współczesnej interpretacji.

18 listopada 2020

Sztuka ludowa niejedno ma imię. Polakom w większości kojarzy się z rzeźbami z drewna, papierowymi kogucikami, czy góralszczyzną w różnej postaci. W zależności od regionu dominują inne motywy i materiały, w których pracują lokalni artyści. Jednak tym razem chciałabym przyjrzeć się naszym wschodnim sąsiadom. Jedna z Artystek “Sztuki dla ludzi” pochodzi z miejsca, w którym wciąż żywa jest tradycja malarstwa petrykiwskiego. Nazwa mnie zaintrygowała, ponieważ nigdy wcześniej jej nie słyszałam. Jeśli Ciebie również, wspólnie prześledźmy, co kryje się pod tym tajemniczym określeniem.

Kozackie kwiaty

Technika, o której wspomniałam, swą nazwę zawdzięcza miejscu, w którym powstała. Petrykiwka to miejscowość, w której od czasów kozackich kultywuje się tradycję zdobnictwa inspirowanego naturą. Kwiaty, czy trawy w każdej postaci, których kształt i kolor ograniczony jest wyłącznie wyobraźnią twórcy- tak postrzegane są motywy petrykiwskie. Ukraińska sztuka pokrywania przedmiotów codziennego użytku malunkami jest zdecydowanie zfeminizowana. Od stuleci zajmują się nią kobiety i do niedawna nie można było się w niej podszkolić na żadnych zorganizowanych kursach. Wiedza na temat techniki przekazywana była z matki na córkę, a siła wyrazu ukryta była w symbolicznej wymowie naniesionych wzorów. Nie bez powodu malarstwo tego typu nazywane było realizmem magicznym. Z czasem sztuka ta z pater, szkatułek, ubrań i instrumentów muzycznych, przeniosła się na płótna i papier, inspirując nowe pokolenia malarzy.

https://sztukadlaludzi.pl/dzielo/serce-w-kwiaty

Serce w kwiaty, Marta Zwarycz

Po prostu magicznie!

Sztuka ludowa to wieś i przez lata traktowana była jako gorsza siostra akademickiej odmiany. Specyficzna dla regionu, została z czasem zapomniana przez artystów, by z przytupem wrócić współcześnie w nowej interpretacji. Dziś można również nabyć wytwory sztuki użytkowej z magicznymi ornamentami, lecz przede wszystkim cieszyć oczy i dusze obrazami na płótnie, wciąż aktualnymi. Obecnie, jak nigdy dotąd, potrzebujemy koloru, optymistycznych akcentów, które rozbiją burzowe chmury pandemicznej rzeczywistości. Natura z bogactwem barw, tematów i tajemniczością swoich nieodkrytych jeszcze aspektów, jest obecna w malarstwie Marty Zwarycz. Absolwentka malarstwa wzięła na warsztat Petrykiwkę i nie tylko z lubością uczyniła ją główną inspiracją, ale i uczy swoich kursantów, jak posługiwać się dziedzictwem regionu, zgodnie ze sztuką. Warto wiedzieć, że głównym narzędziem do stworzenia malunku jest palec, ale też pędzel z sierści kota, czy patyczek z trzciny. Artystka prawdopodobnie celowo nadała jednemu ze swoich obrazów tytuł “Zagubiona tradycja”, by wprost nawiązać do miejsca sztuki ludowej w świadomości odbiorcy. Dziś świadomy miłośnik sztuki doskonale wie, że sięganie do korzeni, malarski romans tradycji z nowoczesnością to atrakcyjna propozycja artystyczna, którą warto zabrać ze sobą do domu.

Zagubiona tradycja, Marta Zwarycz

Czego, oprócz oczywistego zapału i chęci do pracy, potrzebujesz, by stworzyć malunek w stylu zainspirowanym tym malowniczym regionem Ukrainy?

-znajomości wzorów stosowanych od stuleci i odnoszących się do tradycji regionu;
-wyczucia w stosowaniu tychże; umiar jest niewskazany;
-niekwestionowanych umiejętności malarskich, najlepiej warsztatu popartego licznymi wcześniejszymi próbami;
-magicznego składnika w postaci interesującej własnej interpretacji artystycznej dobrze znanych motywów.

Jeśli masz to wszystko, to jesteś już o krok od tego, by zyskać zainteresowania znawców sztuki, a także wszystkich tych, którzy dają się urzec pięknu sztuki.

Puentą rozważań na temat malarstwa petrykiwskiego niech będzie wypowiedź Marty Zwarycz: “Człowiek patrzący na obraz powinien mieć uczucie radości, miłości, przyjemności spojrzenia. Sztuka łączy ludzi, integruje z inną kulturą.”

przeczytaj również

Moja droga po ASP. Zawieszenie między sztuką a ekonomią.

Współczesny świat sztuki jest ściśle powiązany z ekonomią i szybko się rozwija. Młodzi polscy artyści idą z duchem czasu, a galerie sztuki online zyskują coraz większą popularność. Grafiki, obrazy ręcznie malowane, czy rysunki stały się…