Monika Borowicz

Monika Borowicz- urodzona 1976r w Krakowie w rodzinie uzdolnionej plastycznie. Od dziecka najchętniej zajmowała się rysunkiem i malarstwem. Pobierała nauki w licznych placówkach kulturowo/oświatowych. Po ukończeniu Liceum rysowała i malowała obrazy akwarelowe.
W 1997 roku otworzyła Autorską Galerie „Retro” w Rynku Głównym w Krakowie i powołała do życia Grupę Artystyczną „Retro”
1998r. Otrzymała wsparcie Urzędu Miasta Krakowa w postaci powierzchni wystawowej i handlowej w Rynku Głównym w Podcieniach Sukiennic.
1997r. Uzyskała certyfikat Krajowej Komisji Artystycznej Fundacji „Cepelia”
W latach 1997- 2004r – stworzyła trzy cykle prac związanych tematem z Krakowem.
– 1 . „Retrospekcje”- rysunki piórkiem i tuszem inspirowane XIX wiecznymi rycinami, przedstawiające Kraków z okresu 1900-1936r. Prace te zostały wystawione w towarzystwie Naukowym Płockim w 1999r.
– 2. „Moje miasto” – akwarele tematem których jest krótki unikatowy moment światła padającego na fragment architektury miasta Krakowa.
– 3. „Sketching” – swobodne, spontaniczne akwarelowe szkice notujące sceny z życia miasta Krakowa.
W roku 2004 artystka zaczęła wyjeżdżać do Włoch . Zafascynowała się zasobami kulturowymi Toskanii. W bezpośrednim kontakcie z dziełami wielu mistrzów oraz wśród galerii takich jak „Uffizzi i „Pitti Palace” rozwijała swoją wrażliwość , wiedzę i umiejętności. Tworzyła w tamtym okresie akwarelowe pejzaże z Toskanii oraz architekturę zabytkową Florencji, Sjeny, San Gimignano czy Pizy. Obrazy te zostały sprzedane częściowo we Włoszech a częściowo w Galerii Autorskiej w Krakowie.
W 2010 roku artystka postanowiła zamknąć czasowo galerię w Krakowie i przeprowadzić się do Norwegii. Zamieszkała w pobliżu Haugesund. Zaabsorbowana życiem powiększającej się rodziny spowolniła tępo tworzenia obrazów. Skandynawskie światło , kont padania promieni słonecznych i eksponowane przez nie kolory zafascynowały artystkę. Spowolnione życie na wsi pośród fiordów otworzyło artystkę na doznania wewnętrzne człowieka . To tu powstały pierwsze obrazy figuratywne – anonimowych postaci kobiecych obrazujące stan emocji taki jak „Furia”, „ Samotność”, „Troska” czy „ „ Oczekiwanie” .
W 2017r. Powróciła do Krakowa. Na ekspozycji obrazów w Galerii „Old Town” wystawia i sprzedaje swoje obrazy.
W 2021r. W Klubie kultury „ Mirage” odbyła się wystawa jej obrazów akwarelowych pod tytułem „ AQUA-re-LOVE” – powrót do Krakowa .
Obecnie artystka wystawia swoje obrazy także za pośrednictwem galerii internetowych w kraju i zagranicą jak i na aukcjach sztuki.

KONTAKT
505605843
Kraków
Brak ofert

    NAPISZ DO MNIE