Obrazy na płótnie – polskie dzieła, które wypada znać.

16 kwietnia 2020
Obrazy na płótnie

W historii malarstwa światowego rozdział polski stanowi całkiem sporą i doniosłą część. Choć większość znanych nam dzieł należy do odległej historii, nie zmienia to faktu, że po prostu trzeba je znać. Choć na studia z historii sztuki nigdy nie jest za późno, to już znajomość kilku podstawowych tytułów naszkicuje ci temat i być może, zainspiruje cię do poznania pełnego obrazu tej obszernej dziedziny. Przekonaj się, czy obraz na płótnie, który zamówiłeś, należy do grona reprodukcji najbardziej znanych polskich dzieł, i, o które pozycje musisz koniecznie uzupełnić swoją kolekcję.

Hamlet polski. Portret Aleksandra Wielopolskiego, Jacek Malczewski

To absolutny klasyk w tym zestawieniu. Symbolicznie przedstawione dwie odmienne wizje losów ojczyzny, spośród których przyszło wybierać polskiemu Hamletowi, stanowiły wymowne odzwierciedlenie sytuacji naszego kraju w minionych czasach. Wciąż aktualne, nadal przejmujące i wymowne, może zawisnąć w Twoim salonie na honorowym miejscu. Dla miłośników akcentów szekspirowskich, malarstwa symbolicznego i oleju na płótnie w mistrzowskim wykonaniu.

Szał uniesień, Władysław Podkowiński

To jedno z najwybitniejszych dzieł nurtu symbolicznego w malarstwie polskim. Ze swoją dramatyczną historią zniszczenia przez autora, do dziś budzi wiele emocji. Naga rudowłosa kobieta próbująca dosiąść oszalałego konia, to propozycja dla odważnych, amatorów ekspresyjnych dzieł i kolorystyki, która z pewnością nie należy do sielskich obrazków. Skandalizujące w swoich czasach dzieło, dziś zawiśnie u zdecydowanych na mocne akcenty i tych, którzy lubią być sprowadzeni na ziemię, gdy zdarzy się im się bujać w obłokach.

Macierzyństwo, Stanisław Wyspiański

Macierzyńsko, obok Śpiącego Jasia, Helenki, Józio Feldmana, czy Śpiącego Mietka, to jedne z najbardziej znanych dzieł tego malarza. Scena karmienia dziecka piersią przez matkę to powrót do natury w jej najpiękniejszym wydaniu. Piękne secesyjne pastele podkreślają subtelność intymność chwili. Ciepła kolorystyka, charakterystyczne zdobienia i motywy florystyczne świetnie sprawdzą się, zarówno w sypialni, pokoju dziecięcym, jak i w poczekalni gabinetu pediatry, czy psychologa.

Macierzyństwo, Stanisław Wyspiański

Macierzyństwo, Stanisław Wyspiański

Bitwa pod Grunwaldem, Jan Matejko

Na namalowanie na płótnie repliki Bitwy pod Grunwaldem zdecydują się nieliczni. Olbrzymi, ciężki w oryginale, jest równie ważny historycznie, jak Panorama Racławicka, czy Hołd pruski. Mniejszą równie doniosłą wersję w salonie, czy gabinecie możesz zdecydować się online. To niebanalny wybór, chociażby ze względu na fakt, że autentyk powstawał 3 lata, ilość zabrudzeń podczas prac konserwatorskich obrazu była imponująca, a symbolika przedstawionych postaci w zwycięskiej bitwie nad Niemcami starczyłaby na długi osobny wykład.

Babie lato, Józef Chełmoński

Sielska realistyczna scena zabawy babim latem przez bosonogą ukraińską chłopkę, jest sentymentalną podróżą konesera sztuki do klasyki malarstwa polskiego. Wielu z nas chciałoby, choć częściowo powrócić do rytmu życia dyktowanego przez naturę. Ładnie wkomponuje się w ścianę alkowy, albo zajmie zaszczytne miejsce w salonie lub stylowym gabinecie. Stonowana kolorystyka obrazu na płótnie spodoba się szukającym wytchnienia i spokoju w sztuce.

Dziwny Ogród, Józef Mehoffer

Pasjonat mocnych akcentów kolorystycznych, odważnych scen i bogatych zdobień, wybierze replikę Dziwnego Ogrodu. Radosna i kolorowa, doświetlona i bogato zdobiona–taką scenę otrzymamy. Postaci w strojach ludowych, rzucająca się w oczy ważka monstrualnych rozmiarów, czy wszechobecne kwiaty, to przepych godny znamienitego dzieła malarstwa secesyjnego. Pasuje każdemu odważnemu, pragnącemu nadać wnętrzu „uśmiechniętej” atmosfery.

Żydówka z pomarańczami, Aleksander Gierymski

W zestawieniu nie mogło zabraknąć słynnej Pomarańczarki. Znana z uwagi na burzliwe losy, zrabowana i cudownie odnaleziona mogła być na nowo doceniona przez krytyków i przeciętnych odbiorców. Realistyczna scenka rodzajowa z owocowym akcentem może śmiało ozdobić okazałą kuchnię w stylu klasycznym, czy jadalnię, pozostając w klimacie kulinarnym. Poprzez zestawienie jej w parze z bliźniaczym dziełem autora, Żydówką z cytrynami, można zaprosić gości do zabawy w odnajdywanie różnic.

Żydówka z pomarańczami, Aleksander Gierymski

Wykonany na płótnie, specjalnie dla nas i nasze zamówienie przez artystę, pachnący farbą i zaangażowaniem. Taki może być obraz online, które, choć jest repliką, to posiada niekwestionowaną wartość dzieła artystycznego. Zyskaj policzalną namiastkę luksusu w czterech ścianach i bezcenne świadectwo znajomości klasyki malarstwa wystawione właścicielowi nieruchomości.

read also

Luxusowa sztuka we Wrocławiu

Podążając szlakami wrocławskiej sztuki, głównie lokalnych galerii, trafiłam na coś, co szybko przykuło moją uwagę. Szukam, czytam, wertuję materiały. Grupa Luxus i jej działalność, bo o niej mowa, to niecodzienne zjawisko na kulturalnej mapie polskiej…

Obrazy ręcznie malowane techniką impasto

Zawsze chciałeś malować obrazy, lecz sądziłeś, że nie masz ku temu predyspozycji i talentu? Przygnieciony poczuciem niedoskonałości i cierpiący na deficyt czasu wolnego, prawdopodobnie ostatecznie rezygnowałeś z realizacji własnych pasji. Z uwagi na przymusową izolację,…

Galeria sztuki

Galeria sztuki online – sztuka ubrana w nowe technologie.

Sztuka już dawno przestała być obecna wyłącznie w zamkniętych muzeach o określonych współrzędnych geograficznych. Powierzchnia wystawiennicza zaczęła wychodzić poza mury budynków, a ekspresja twórcza młodych artystów coraz chętniej znajduje swoje miejsce w galeriach handlowych, na…