Galeria sztuki online – sztuka ubrana w nowe technologie.

13 kwietnia 2020
Galeria sztuki

Sztuka już dawno przestała być obecna wyłącznie w zamkniętych muzeach o określonych współrzędnych geograficznych. Powierzchnia wystawiennicza zaczęła wychodzić poza mury budynków, a ekspresja twórcza młodych artystów coraz chętniej znajduje swoje miejsce w galeriach handlowych, na ścianach starych fabryk, czy nawet w prywatnych domowych kolekcjach. Dziś chcemy chłonąć to, co piękne z każdego miejsca na ziemi i dlatego galerie sztuki online okazały się tym, czego potrzebuje współczesny odbiorca.

Wielka sztuka w internecie

To, że internet jest medium, z którego umiejętne korzystanie sprzyja edukacji w wielu dziedzinach, nie podlega dyskusji. Dotyczy to również sztuki w każdym formacie, również tym wielkim. Największe światowe muzea i instytucje kultury funkcjonują w sieci i żadnemu szanującemu się managerowi muzeum nie przyjdzie dziś do głowy, by to funkcjonowanie było jedynie dodatkowym elementem promocji. Wystarczy wymienić, chociażby MoMA i The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Galeria Uffizi we Florencji, The J. Getty Museum w Los Angeles, The British Museum w Londynie, Miejskie Muzeum w Bombaju, Muzeum Izraela w Jerozolimie czy Ermitaż w Sankt Petersburgu. Przeróżne aplikacje umożliwiająca spacer, zwiedzanie, a nawet zrobienie sobie zdjęć z eksponatami, to już XXI wiek, który wziął sztukę do wirtualnego tańca. Rozmaite ścieżki zwiedzania, wariant przybliżenia danego dzieła, czy dłuższa kontemplacja, które w realu czasem nie jest nam dana w tłumie i w ściśle określonym czasie wycieczki.

Realny zachwyt nad wirtualnym dziełem

By dotrzeć do szerszego grona odbiorców, stawia się na internetowe galerie sztuki. Największe osiągnięcia w dziedzinie piękna dostępne są dla ludzi z całego świata, bez konieczności przemieszczania się. Możliwość obejrzenia, zachwytu przez szklany ekran w świetnej jakości, czy wreszcie opcja zakupu dzieł przez internet. Wybór w tym zakresie jest nieograniczony. Bez wychodzenia z domu, według własnych preferencji i gustów podziwiasz i nabywasz dzieło. Bez pośpiechu, w Twoim tempie i wedle Twojego życzenia. To zakup, który, choć jest transakcją, ma w sobie coś magicznego. Być może dlatego, że dotyczy właśnie talentu twórcy-artysty, daru, który uzupełniony odpowiednim warsztatem i narzędziami daje niesamowity efekt. Sztuka zaprezentowana online daje często okazję do bliższego poznania autora prac budzących nasz zachwyt. Sylwetka twórcza, czy historia pracy nad danym dziełem przestaje już być tylko suchą informacją, której nikt zazwyczaj nie czyta, a staje się rozmową z człowiekiem, którego możemy zobaczyć i poznać. Zamiast dzieła za szkłem z przyklejoną karteczką z opisem otrzymujemy pełny obraz procesu kreacji i to w całkiem niezłej rozdzielczości;)

Dzięki cyfrowym osiągnięciom technologicznym internetowe galerie sztuki prezentują i sprzedają analogowy talent. Talent zaś nie jest jednorazowy, a technologia rzadko zawodzi, co szczególnie ucieszy miłośników sztuki kupowanej od ręki, której miarą okażą się Twoje upodobania. Pozwól, by młodzi polscy artyści trafili na salony, a także do Twojego salonu.

Galeria sztuki online – sztuka ubrana w nowe technologie

read also

Luxusowa sztuka we Wrocławiu

Podążając szlakami wrocławskiej sztuki, głównie lokalnych galerii, trafiłam na coś, co szybko przykuło moją uwagę. Szukam, czytam, wertuję materiały. Grupa Luxus i jej działalność, bo o niej mowa, to niecodzienne zjawisko na kulturalnej mapie polskiej…

Sztuka w Twoim domu – jak zaplanować modną przestrzeń?

Dzieło sztuki to oryginalne dopełnienie zarówno nowoczesnej, jak i tradycyjnej aranżacji mieszkania. Jakie elementy powinny znaleźć się w modnym domu? Jak stworzyć charakterystyczne, a przy tym estetyczne i stylowe wnętrze? Czym kierować się przy wyborze…