Galeria sztuki online – czy to dobry sposób na dotarcie do młodego pokolenia?

19 kwietnia 2020

Czy wizyta w galerii sztuki może być dla młodzieży ciekawym sposobem na miłe spędzenie czasu? Podejrzewam, że dla większości z nich skojarzenia mogą być nieciekawe. Płótna na ścianach, cisza, pracownicy siedzący w kącie i obserwujący każdy ruch odwiedzających – nudy. Ale gdyby odwiedziny odbywały się w galerii sztuki on-line, sprawa mogłaby wyglądać zupełnie inaczej.

Gwiaździsta noc, Vincent van Gogh
Gwiaździsta noc, Vincent van Gogh

Wirtualna wycieczka do galerii

Możliwości, jakie dziś daje nam technologia, są praktycznie nieograniczone. Co powiedziałyby Wasze dzieci na wyjazd do Londynu lub do Paryża? Moje córki w ciągu 15 minut stałyby w progu ze spakowanymi plecakami, gotowe do drogi. Może wykorzystać jeden weekend na taką wycieczkę i wizytę w galerii sztuki online? Jedyne czego potrzebujemy to komputer z dostępem do internetu. Zamiast oglądać reprodukcje w podręcznikach, można w ciekawy sposób uzupełnić wiedzę, wybierając się na wirtualną wycieczkę po galerii sztuki online. Oszczędzamy czas i pieniądze. Zyskujemy nowe doświadczenia oraz możliwość obcowania ze sztuką. Wiele galerii sztuki udostępnia swoje zbiory za darmo.
Można prześledzić historię malarstwa lub wybrać tylko interesujących nas artystów. Obejrzeć rzeźby oraz dzieła malarstwa wykonywane w różnych technikach. Dać się zaskoczyć tym, że niektóre z obrazów są ręcznie malowane, a do złudzenia przypominają fotografie.

Eksperymentuj ze sztuką

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po takim doświadczeniu próbować stworzyć własny obraz malowany ręcznie. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Nie potrzeba do tego specjalnych narzędzi i nakładów pracy. Próby można rozpocząć od arkuszy bloku technicznego i farbek plakatowych.

Aby tworzyć obrazy w stylu Jacksona Pollocka, wystarczy spontanicznie nakładać farby, robić z nich kropki na papierze, mieszać barwy. Do stworzenia obrazu w stylu impresjonizmu nie trzeba mocno skupiać się na szczegółach. Nie muszą być one namalowane dokładnie, im bardziej rozmazane malowidło, tym lepiej. Kubizm? Trójkąty i kwadraty jak z piosenki Dawida Podsiadły będą tu być motywem przewodnim. Geometryczne kształty i tworzenie portretów w tym stylu może być do wykonania przez każdego z nas.

One: Number 31, Jackson Pollock
One: Number 31, Jackson Pollock

Pokaż się z dobrej strony

Gdy kolekcja prac dzieci osiągnie rozmiary przekraczające możliwości magazynowe domu, można zorganizować wernisaż. Zaprosić gości w postaci pluszowych zabawek albo członków rodziny. Ocenią oni zmysł artystyczny i wysiłek, jaki został włożony w przygotowanie wystawy. Pójście o krok dalej i stworzenie własnej galerii sztuki online to doskonały pomysł. Należy sfotografować nasze dzieła, a następnie stworzyć darmową stronę internetową, na którą wrzucamy fotografie prac własnego autorstwa. Adres do strony możemy rozesłać do rodziny, znajomych, przyjaciół i chwalić się, że jesteśmy właścicielami galerii sztuki online.

Zdaję sobie sprawę, że dzieci w starszym wieku lub młodzież może być ciężej przekonać do takich zabaw. Jednak dla nich może być lepsze to, niż nudne ślęczenie nad podręcznikiem do plastyki, czy języka polskiego. Odwiedzenie National Gallery, czy to w realu, czy online może być ciekawym przeżyciem.

Inwestuj w sztukę

Co ciekawe w galeriach sztuki online można znaleźć mnóstwo pracy młodych artystów. Ceny nie są wygórowane. Są tam prace wykonywane we wszelkich technikach i rozmiarach. Ceny zaczynają się już od kilkuset złotych. Nie trzeba inwestować wielkich sum w to, by posiadać w domu obraz studenta ASP. Przyjęło się, że obrazy ręcznie malowane to inwestycja gotówki zarezerwowana dla bogatych. Kto wie, czy praca początkującego artysty, stanie się dziełem sztuki, znanym na całym świecie. Może warto zaszczepić w naszych dzieciach ideę, aby wspólnie kupić jakąś pracę. Umieścić ją w centralny miejscu mieszkania i za jakiś czas traktować jako rodzinną pamiątkę.

read also

Akademie sztuk pięknych w Polsce

Akademie sztuk pięknych w Polsce

W Polsce istnieje kilka renomowanych Akademii Sztuk Pięknych, które oferują wybitną edukację artystyczną na różnych poziomach. Oto kilka z nich: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (ASP): Jest to najstarsza i największa uczelnia artystyczna w Polsce,…