Młodzi polscy artyści. Gdzie spotkasz ich twórczość?

22 kwietnia 2020

Mieszanka wybuchowa pełna rozmaitości i zróżnicowania. Młodzi polscy artyści prześcigają się pomysłowością, technikami i środkami wyrazu. Nie ma obowiązującego stylu. Sztuka wychodzi poza ramy wystawiennicze, a galerie online przeżywają oblężenie. Dotarcie do odbiorcy staje się jeszcze łatwiejsze.

Wolność twórcza

Nastały czasy pełnej wolności twórczej. Sztuka zaczyna wykraczać poza standardy i żyje swoim niezależnym życiem. Instalacje malarskie, obrazy klasyczne, surrealistyczne, prace figuratywne, abstrakcyjne, sztuka wideo, happeningi… Artyści sięgają po różne media i środki wyrazu. Są coraz bardziej odważni i kreatywni. Wydawałoby się, że granice zostały dawno przekroczone… Jednak spektrum nieograniczonych możliwości sztuk wizualnych żyje bez ram w swojej nieskończoności. A polskie galerie sztuki stacjonarne i galerie online mają w czym wybierać.

Ewa Juszkiewicz
Ewa Juszkiewicz

Sztuka nowoczesna ma się dobrze i cieszy się coraz większym uznaniem również na świecie. Młodzi polscy artyści biorą udział w międzynarodowych wystawach i konkursach, niejednokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia. Coraz chętniej inwestuje się w tych młodych twórców… Można wymienić wielu młodych polskich artystów, którzy odnieśli znaczący sukces w kraju jak i na arenie międzynarodowej. W rankingu czołowych twórców młodego pokolenia publikowanego na łamach “Rzeczypospolitej” Kompas Młodej Sztuki, jury wyróżniło m.in. Irminę Staś, Ewę Juszkiewicz, Wojciecha Bąkowskiego czy Bartosz Kokosińskiego.

Nasz polski rynek sztuki prężnie się rozwija za sprawą właśnie takich młodych artystów, za sprawą sztuki współczesnej.

Otwarte łącze dla sztuki

Artyści mają dużą swobodę jeśli chodzi o przestrzeń do promowania swoich prac. Ścieżka studenta rozpoczyna się od uczestnictwa we wszelakich konkursach. Jest ich wiele. Do tych najbardziej prestiżowych można zaliczyć Biennale Malarstwa “Bielska Jesień”, Artystyczna Podróż Hestii, Nagroda “Spojrzenia” i wszelkiego rodzaju Biennale, Triennale odbywające się w Polsce i za granicą. 

Artyści wystawiają również swoje prace w galeriach online i stacjonarnych, domach aukcyjnych, klubach, kawiarniach czy pracowniach artystów. Niektóre galerie sztuki współczesnej współpracują na stałe z wybranymi osobami, organizując im wystawy, promując i wspierając ich działania twórcze.

Irmina Staś, z cyklu Ornamenty
Irmina Staś, z cyklu Ornamenty

W ostatnich latach przestrzeń wystawiennicza ewoluowała, idąc z duchem czasu i zaczęła istnieć również w sieci. Powstały liczne galerie sztuki współczesnej online. Teraz każdy może się tam zaprezentować, wystawiając swoje prace i docierając do odbiorcy na całym świecie. Młodzi polscy artyści również bardzo chętnie korzystają z tego typu promocji, wspomagając się dodatkowo autopromocją na Instagramie, czy Facebooku.

Wielu znawców sztuki początkowo sceptycznie podchodziło do tego nowego zjawiska oraz kwestii sprzedaży sztuki online. Wystawienie obrazu czy rzeźby wymaga bowiem odpowiedniej oprawy. Faktura, światło, zapach… Tego nie doświadczymy w galerii internetowej. Jednak postęp rządzi się swoimi prawami. Żyjemy w globalnej wiosce. Galerii sztuki online jest od groma i mają się coraz lepiej. Artyści chętnie korzystają z tego typu stron internetowych. Ta wirtualna forma sprzedaży daje możliwość prezentowania prac nie tylko tym znanym artystom z dorobkiem. To również fantastyczne rozwiązanie dla młodych twórców, których repertuar jeszcze ‘nie dorósł’ do rangi wielkich ścian BWA Galerii Sztuki Współczesnej. Znajdzie natomiast potencjalnego kupca w sieci, któremu bardzo spodobało się jego dzieło.

Sztuka rządzi się własnymi prawami, gustami oraz indywidualnymi ambicjami. Korzystajmy z wolności wynikającej z odbierania sztuki, każdy czuje ją bowiem inaczej.

read also

FOT. KATARZYNA KOBRO, OK. 1918-1919 ROKU/MUZEUM SZTUKI W ŁODZI

Katarzyna Kobro – Artystka klasycznie niedoceniona

Życie Katarzyny Kobro to gotowy scenariusz na film. Artystka, która zrewolucjonizowała myślenie o rzeźbie, żona Władysława Strzemińskiego, zmarła w wielkiej biedzie i zapomnieniu. Katarzyna Kobro, idealnie wpisuje się w topos biografii artysty docenionego dopiero po…

Zalety i wady dostępności sztuki online

Współcześnie możemy obcować ze sztuką na najróżniejsze sposoby. Można tworzyć ją samodzielnie, odkrywać jej tajemnice na blogach o sztuce czy poznawać jej różne oblicza w galeriach. Tych ostatnich nie trzeba jednak odwiedzać osobiście – z…

Użytkowy wymiar sztuki – czy to nie profanacja?

Sztuka użytkowa sprawia, że zwyczajne czynności możesz wykonywać w otoczeniu piękna. Sztuka to nie tylko rzeźby czy obrazy do salonu, ale także meble, tkaniny czy drobne przedmioty codziennego użytku, które będą dla Ciebie codziennym natchnieniem.…

Nowe kategorie w serwisie

Sztuka dla ludzi to miejsce, które łączy Artystów z różnych obszarów sztuki. Od malarzy, ceramików, fotografów po twórców toreb hand made czy grafików. W zakładce E-GALERIA widoczne są wyłącznie kategorie, w których jest minimum jedno…