Młodzi polscy artyści. Gdzie spotkasz ich twórczość?

22 kwietnia 2020

Mieszanka wybuchowa pełna rozmaitości i zróżnicowania. Młodzi polscy artyści prześcigają się pomysłowością, technikami i środkami wyrazu. Nie ma obowiązującego stylu. Sztuka wychodzi poza ramy wystawiennicze, a galerie online przeżywają oblężenie. Dotarcie do odbiorcy staje się jeszcze łatwiejsze.

Wolność twórcza

Nastały czasy pełnej wolności twórczej. Sztuka zaczyna wykraczać poza standardy i żyje swoim niezależnym życiem. Instalacje malarskie, obrazy klasyczne, surrealistyczne, prace figuratywne, abstrakcyjne, sztuka wideo, happeningi… Artyści sięgają po różne media i środki wyrazu. Są coraz bardziej odważni i kreatywni. Wydawałoby się, że granice zostały dawno przekroczone… Jednak spektrum nieograniczonych możliwości sztuk wizualnych żyje bez ram w swojej nieskończoności. A polskie galerie sztuki stacjonarne i galerie online mają w czym wybierać.

Ewa Juszkiewicz
Ewa Juszkiewicz

Sztuka nowoczesna ma się dobrze i cieszy się coraz większym uznaniem również na świecie. Młodzi polscy artyści biorą udział w międzynarodowych wystawach i konkursach, niejednokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia. Coraz chętniej inwestuje się w tych młodych twórców… Można wymienić wielu młodych polskich artystów, którzy odnieśli znaczący sukces w kraju jak i na arenie międzynarodowej. W rankingu czołowych twórców młodego pokolenia publikowanego na łamach “Rzeczypospolitej” Kompas Młodej Sztuki, jury wyróżniło m.in. Irminę Staś, Ewę Juszkiewicz, Wojciecha Bąkowskiego czy Bartosz Kokosińskiego.

Nasz polski rynek sztuki prężnie się rozwija za sprawą właśnie takich młodych artystów, za sprawą sztuki współczesnej.

Otwarte łącze dla sztuki

Artyści mają dużą swobodę jeśli chodzi o przestrzeń do promowania swoich prac. Ścieżka studenta rozpoczyna się od uczestnictwa we wszelakich konkursach. Jest ich wiele. Do tych najbardziej prestiżowych można zaliczyć Biennale Malarstwa “Bielska Jesień”, Artystyczna Podróż Hestii, Nagroda “Spojrzenia” i wszelkiego rodzaju Biennale, Triennale odbywające się w Polsce i za granicą. 

Artyści wystawiają również swoje prace w galeriach online i stacjonarnych, domach aukcyjnych, klubach, kawiarniach czy pracowniach artystów. Niektóre galerie sztuki współczesnej współpracują na stałe z wybranymi osobami, organizując im wystawy, promując i wspierając ich działania twórcze.

Irmina Staś, z cyklu Ornamenty
Irmina Staś, z cyklu Ornamenty

W ostatnich latach przestrzeń wystawiennicza ewoluowała, idąc z duchem czasu i zaczęła istnieć również w sieci. Powstały liczne galerie sztuki współczesnej online. Teraz każdy może się tam zaprezentować, wystawiając swoje prace i docierając do odbiorcy na całym świecie. Młodzi polscy artyści również bardzo chętnie korzystają z tego typu promocji, wspomagając się dodatkowo autopromocją na Instagramie, czy Facebooku.

Wielu znawców sztuki początkowo sceptycznie podchodziło do tego nowego zjawiska oraz kwestii sprzedaży sztuki online. Wystawienie obrazu czy rzeźby wymaga bowiem odpowiedniej oprawy. Faktura, światło, zapach… Tego nie doświadczymy w galerii internetowej. Jednak postęp rządzi się swoimi prawami. Żyjemy w globalnej wiosce. Galerii sztuki online jest od groma i mają się coraz lepiej. Artyści chętnie korzystają z tego typu stron internetowych. Ta wirtualna forma sprzedaży daje możliwość prezentowania prac nie tylko tym znanym artystom z dorobkiem. To również fantastyczne rozwiązanie dla młodych twórców, których repertuar jeszcze ‘nie dorósł’ do rangi wielkich ścian BWA Galerii Sztuki Współczesnej. Znajdzie natomiast potencjalnego kupca w sieci, któremu bardzo spodobało się jego dzieło.

Sztuka rządzi się własnymi prawami, gustami oraz indywidualnymi ambicjami. Korzystajmy z wolności wynikającej z odbierania sztuki, każdy czuje ją bowiem inaczej.

read also

Obrazy do gabinetu

Sztuka w pracy. Jak dobrać dzieła artystyczne do gabinetu?

Gabinet dla wielu właścicieli nieruchomości jest pomieszczeniem – marzeniem. To zazwyczaj pokój do pracy w odosobnieniu, poza pełnymi pretensji spojrzeniami domowników i w upragnionej ciszy. To również miejsce, którego wystrój poza biurkiem, krzesłem i komputerem…

Młodzi polscy artyści. Gdzie spotkasz ich twórczość?

Sztuka nowoczesna ma się dobrze i cieszy się coraz większym uznaniem również na świecie. Młodzi polscy artyści biorą udział w międzynarodowych wystawach i konkursach, niejednokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Obrazy ręcznie malowane techniką impasto

Zawsze chciałeś malować obrazy, lecz sądziłeś, że nie masz ku temu predyspozycji i talentu? Przygnieciony poczuciem niedoskonałości i cierpiący na deficyt czasu wolnego, prawdopodobnie ostatecznie rezygnowałeś z realizacji własnych pasji. Z uwagi na przymusową izolację,…