Sztuka w pracy. Jak dobrać dzieła artystyczne do gabinetu?

25 kwietnia 2020
Obrazy do gabinetu

Gabinet dla wielu właścicieli nieruchomości jest pomieszczeniem – marzeniem. To zazwyczaj pokój do pracy w odosobnieniu, poza pełnymi pretensji spojrzeniami domowników i w upragnionej ciszy. To również miejsce, którego wystrój poza biurkiem, krzesłem i komputerem jest zazwyczaj dziełem przypadku i pełni też często funkcje składzika. Istnieje spora grupa specjalistów, którzy mają szczęście posiadać gabinet, w którym przyjmują klientów, czy kontrahentów. To wystarczający argument i motywacja, by zainwestować swój czas i fundusze w dobór detali, które stworzą pożądany klimat profesjonalizmu. By nadać wnętrzu gabinetu niepowtarzalnego charakteru, pomyśl o sztuce, która nigdy nie zepsuje wnętrza, a zawsze wzniesie je na wyższy poziom estetyki.

Zakoduj piękno

W dobie home office i koniecznych telekonferencji oczom uczestników niejednokrotnie ukazują się ponure i niezaaranżowane wnętrza. Smutne, szare gołe ściany, choć neutralne i nieodciągające uwagi od tematów zawodowych, nijak nie świadczą o rozmówcy. Fakt bycia programistą, czy innym specjalistą IT nie jest przecież równoznaczny z brakiem zainteresowania sztuką. Przez plakat, oryginalną grafikę ścienną, bądź czarno-białe zdjęcie umieszczone w tle daj się zapamiętać jako ciekawa osobowość zorientowana na wyjątkowość. Motyw z gry komputerowej w formie obrazu olejnego, czy złowieszczy pejzaż za plecami potrafi powiedzieć o Tobie więcej, niż słowa. Z kanapowca stań się dumnym właścicielem studia programistycznego.

office art
Kyle Nieber / Unsplash

Terapia sztuką

Będąc specjalistą w dziedzinie psychologii, czy psychoterapii nie możesz zapomnieć o odpowiedniej aranżacji wnętrz, zgodnie z zasadami pełnej neutralności. Poczucie bezpieczeństwa i zaufanie, na którym zależy każdemu specjaliście, można uzyskać, eksponując we wnętrzu właściwie dobraną sztukę. Stonowana kolorystyka, często pastelowa, sielskie krajobrazy, pełne światła i nadziei, budzące pozytywne skojarzenia i wyciszające. Takie obrazy mogą z powodzeniem zawisnąć na ścianach gabinetu. Kilka artystycznych, osobistych zdjęć rodzinnych sprawi, że pacjent poczuje, że powierza swoje zdrowie psychiczne w ręce człowieka, a nie robota. Być może abstrakcyjna rzeźba postawiona na parapecie na tyle zaintryguje, by od rozmowy o sztuce przejść gładko do trudniejszych kwestii psychologicznych.

Jama tygrysa biznesu

Czym innym jest urządzanie domowego gabineciku, czym innym z kolei pokoju biznesowych spotkań na szczycie. Stworzenie wszechobecnego klimatu profesjonalizmu jest nadrzędnym celem w projektowaniu wnętrz do oficjalnych rozmów. Minimalistyczne wnętrza, wyposażone w meble znakomitej jakości są wyśmienitym tłem dla wyeksponowania sztuki. Jedno spektakularne dzieło, może reprodukcja znakomitego dzieła, lub wręcz przeciwnie, prezentacja twórczości młodego zdolnego artysty, to element, który może zainteresować rozmówców. Sztuka łagodzi obyczaje, więc nerwowa atmosfera nieco złagodnieje, a akcent z tematów trudnych zostanie przeniesiony na działalność artystyczną, jej wspieranie i promowanie. Również wszelkiego rodzaju instalacje, rzeźby, albo różnokolorowa ceramika, wyraźnie kontrastująca z szarością gabinetu, nie pozostawią nikogo obojętnym.

Office art
S O C I A L . C U T / Unsplash

Weź sztukę na warsztat

Niezależnie od tego, czy Twój gabinet to atelier mamy udzielającej się w mediach społecznościowych, bądź poważna korporacyjna sala lub pokój w domu będący centrum dowodzenia zdalnym biznesem, sztuka lub jej brak odgrywa w nich znaczącą rolę. To ty decydujesz, Czy w kreacji Twojej marki osobistej będzie miejsce dla artyzmu. Być może pokusisz się o promowanie niekomercyjnych dzieł, albo wnętrzem pomieszczenia oddasz ducha swojej aktywności. Malarstwo, rzeźba, fotografia, ceramika, grafika–wybór niech płynie z serca i Twoich upodobań.

read also

Akademie sztuk pięknych w Polsce

Akademie sztuk pięknych w Polsce

W Polsce istnieje kilka renomowanych Akademii Sztuk Pięknych, które oferują wybitną edukację artystyczną na różnych poziomach. Oto kilka z nich: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (ASP): Jest to najstarsza i największa uczelnia artystyczna w Polsce,…

Plakat promujący film "Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego", reżyseria: Ireneusz Dobrowolski, 2018, fot. Film Street

Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego

Stanisław Szukalski urodził się 13 grudnia 1893 roku w Wartzie, w Polsce. Już w młodym wieku wykazywał talent artystyczny. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.W okresie międzywojennym Szukalski był jednym z czołowych przedstawicieli polskiego…

Obrazy ręcznie malowane czy drukowane?

Obrazy ręcznie malowane czy drukowane?

Decyzja między obrazami ręcznie malowanymi a drukowanymi zależy od twoich preferencji i potrzeb. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę: Unikalność i autentyczność: Obrazy ręcznie malowane są unikalne i autentyczne, ponieważ są wykonane przez…

FOT. KATARZYNA KOBRO, OK. 1918-1919 ROKU/MUZEUM SZTUKI W ŁODZI

Katarzyna Kobro – Artystka klasycznie niedoceniona

Życie Katarzyny Kobro to gotowy scenariusz na film. Artystka, która zrewolucjonizowała myślenie o rzeźbie, żona Władysława Strzemińskiego, zmarła w wielkiej biedzie i zapomnieniu. Katarzyna Kobro, idealnie wpisuje się w topos biografii artysty docenionego dopiero po…