Obrazy na płótnie. Wybierz spośród najpopularniejszych stylów.

16 maja 2020
Obrazy na płótnie

De gustibus non est disputandum (z łac. o upodobaniach się nie dyskutuje) – to łacińskie przysłowie znakomicie oddaje kwestię preferencji, również w zakresie stylów ręcznie malowanych obrazów. Być może to, co podoba się tobie, dla kogoś innego jest szczytem kiczu i bezguścia. Sielskie realistyczne scenki rodzajowe, czy honorowe batalistyczne potyczki dla tradycjonalisty będą tym, czym dla łamiącego schematy piewcy surrealizmu, bądź kubizmu sześcienna forma, czy nieoczywista scenka rodzajowa. By jednak wyrobić sobie gust malarski, warto poznać odmienne od naszych upodobań, które, choć nie z twojej bajki, z jakichś powodów cieszą się olbrzymim zainteresowaniem.

Realizm

Jeśli myślisz o obrazach ręcznie malowanych, to z pewnością pierwsze, co przychodzi ci do głowy to scenki rodzajowe z życia codziennego. Tak prezentuje się malarstwo o francuskiej proweniencji, zwane realizmem. Druga połowa XIX wieku, wieszcząca odwrót od romantyzmu i akademizmu, raz na zawsze pożegnała się z natchnionych podejściem do sztuki, czy z zawierzaniem wyłącznie wyobraźni wytworów spod ręki artysty. Sprawy przyziemne w różnych kontekstach na dobre zagościły na płótnach obrazów. Charakter realizmu w Polsce najlepiej oddaje słynna Żydówka z pomarańczami Gierymskiego, Babie lato Chełmońskiego, ale także dzieła Kossaków, Pankiewicza, czy Wyczółkowskiego.

Impresjonizm

Nowego, optymistycznego ducha w obrazy na płótnie tchnęli impresjoniści ze swoim „kolorowym” podejściem do malarstwa, próbującym zamknąć w nim ulotną chwilę. Choć nazwa została nadana ironicznie przez krytyka sztuki, to, wbrew zamiarom dziennikarza, nie tylko się przyjęła, ale i funkcjonuje jako synonim maestrii na najwyższym poziomie. Jedni z najchętniej kopiowanych twórców, zagościli w niejednym salonie, czy gabinecie, a Impresja, wschód słońca Claude’a Moneta już na zawsze stała się symbolem nowego otwarcia w sztuce. Martyrologia, problemy społeczne, czy wydumane przesłania ustąpiły miejsca radosnej powierzchowności, światłu, ruchowi, unikalnemu ujęciu, czy chwilowemu nastrojowi. To malarstwo pozytywne przemawiające pastelami, grą świateł i wszechobecną naturą, którego reprezentantami są m.in. August Renoir z Parasolkami, czy Edgar Degas z Primaballeriną.

Primaballerina, Edward Degas
Primaballerina, Edward Degas

Kubizm

Początek XX wieku przynosi zwrot ku geometrycznym formom. Radykalne odcięcie się od dotychczasowego malarstwa, odrzucenie perspektywy, geometryzacja i synteza, wywołały rewolucję w świecie twórców obrazów malowanych ręcznie. Martwa natura i postacie ludzkie widziane jako milion kawałków, oglądanych pod różnych kątem i w odmiennym oświetleniu, to znak rozpoznawczy twórczości Picassa, najbardziej identyfikowanego z kierunkiem kubistycznym. Osławione Panny z Awinionu, czy Guernica są tak samo znakomitymi przedstawicielkami, jak Kompozycja z asem treflowym, którą ma na swoim koncie Georges Braque. Oferta obrazów online nie może się obyć bez charakterystycznych kanciastych postaci, bo dziś kostkowe malarstwo to synonim luksusu, którego nie da się pomylić z żadnym innym nurtem.

Surrealizm

Salvadora Dalí i jego osławione zegary, który niczym ser camembert miękko spływają po różnych powierzchniach, można spotkać w wielu wnętrzach amatorów nieoczywistego. Ten obraz na płótnie mniej znany pod nazwą Trwałość pamięci do dziś wzbudza pożądanie kolekcjonerów sztuki i stał się symbolem surrealizmu. Kierunek zafascynowany ówczesną psychoanalizą, z założenia zrywający ze wszelkimi konwencjami, miał burzyć logiczny porządek rzeczywistości i pozwalał odpłynąć artyście w kierunku sennych fantazji, czy zabawnych halucynacji. Z pewnością wąsiki domalowane Mona Lisie przez Duchampa, czy ręcznie malowane cierpieniem obrazy-autoportrety Fridy Kahlo nie ujdą uwadze miłośnika niesztampowego malarstwa.

Trwałość pamięci, Salvador Dalí
Trwałość pamięci, Salvador Dalí

read also

Luxusowa sztuka we Wrocławiu

Podążając szlakami wrocławskiej sztuki, głównie lokalnych galerii, trafiłam na coś, co szybko przykuło moją uwagę. Szukam, czytam, wertuję materiały. Grupa Luxus i jej działalność, bo o niej mowa, to niecodzienne zjawisko na kulturalnej mapie polskiej…

Galeria sztuki

Galeria sztuki online – sztuka ubrana w nowe technologie.

Sztuka już dawno przestała być obecna wyłącznie w zamkniętych muzeach o określonych współrzędnych geograficznych. Powierzchnia wystawiennicza zaczęła wychodzić poza mury budynków, a ekspresja twórcza młodych artystów coraz chętniej znajduje swoje miejsce w galeriach handlowych, na…

Młodzi polscy artyści. Gdzie spotkasz ich twórczość?

Sztuka nowoczesna ma się dobrze i cieszy się coraz większym uznaniem również na świecie. Młodzi polscy artyści biorą udział w międzynarodowych wystawach i konkursach, niejednokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Moja droga po ASP. Zawieszenie między sztuką a ekonomią.

Współczesny świat sztuki jest ściśle powiązany z ekonomią i szybko się rozwija. Młodzi polscy artyści idą z duchem czasu, a galerie sztuki online zyskują coraz większą popularność. Grafiki, obrazy ręcznie malowane, czy rysunki stały się…