Legendarne portrety

10 kwietnia 2020

Wielcy tego świata są równie chętnie umieszczani na obrazach, jak zwykli ludzie, których artyści po prostu lubili obserwować. W zależności od czasów, w których przyszło pracować malarzom i okolicznościom, w których to czynili, mamy wśród wybitnych dzieł sportretowanych szanowanych przywódców, artystów, ale i kochanki, czy przyjaciół. Któż mógł przewidzieć, że przeciętna służąca, czy kobieta sprzedająca pomarańcze mogą stać się dziełami przyprawiającymi o szybsze bicie serca kolekcjonerów sztuki na całym świecie? Być może to splot okoliczności, geniuszu artysty i magicznego czynnika, na który, jak dotąd nie znaleziono przepisu.

Kobiety u mistrza da Vinci

Renesansowego mistrza, Leonarda da Vinci nie trzeba nikomu przedstawiać. Zarówno słynna La Gioconda, jak i sprortretowana książęca kochanka z uroczym pupilem, to dzieła, których po prostu nie wypada nie znać. Olejny portret żony florenckiego kupca, spoglądającej na nas z ukosa, Mony Lisy, obecnie znajduje się w Luwrze i po dziś dzień jest obiektem spekulacji i domysłów, a także inspiracją do przeróbek i niezliczonych teorii na temat okoliczności jego powstania. Wykonany eksperymentalną, jak na tamte czasy techniką, uznany został za rewolucyjny. Z kolei olejny Portret Damy z gronostajem, zwyczajowo zwany Damą z łasiczką, to polski skarb narodowy, najcenniejszy nabytek w zbiorach krajowych muzeów i zarazem jedyny tego artysty. Cecyila Gallerani, kochanka księcia Ludwika Sforzy jest bohaterką portretu, który aktualnie można podziwiać w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Prawdziwa perła wśród portretów

Dziewczyn z perłą Jana Vermeera to holenderski odpowiednik włoskiej Mona Lisy. Za sprawą filmu o tytule analogicznym do obrazu, dzieło zostało przybliżone szerszej publiczności. Choć opowieść kinowa stanowi adaptację książkowej fikcji literackiej Tracy Chevalier, to pokazane w nim zostało wiele faktów, związanych z okolicznościami powstania portretu. Urocza młoda dziewczyna w żółtym turbanie z błękitną przepaską, z legendarnymi perłowymi kolczykami na ciemnym tle, to arcydzieło XVII-wiecznego malarstwa, które znajduje się w zbiorach Królewskiej Galerii Malarstwa w Hadze. Tajemnicza postać z obrazu, której tożsamość nigdy nie została wyjaśniona, z pewnością wzmogła zainteresowanie dziełem.

Dziewczyn z perłą, Jan Vermeer
Dziewczyn z perłą, Jan Vermeer

Złota dziewczyna Klimta

Portret Adele Bloch-Bauer I, jedno z najważniejszych dzieł secesji wiedeńskiej, przedstawiające żonę bogatego przedsiębiorcy, powstawało aż 3 lata. Okoliczności tworzenia obrazu, jak i technika wykonania są równie interesujące. Szczególne intymne relacje łączące mistrza z modelką zaowocowały niezwykłym rezultatem w postaci spektakularnego olejnego portretu, pokrytego srebrną folią i płatkami złota oraz stworzeniem kilku kolejnych, w których bohaterką również była Adele. Obraz uznaje się za jeden z najdroższych na świecie i został udostępniony zwiedzającym w Neue Galerie New York, przez syna założycieli przedsiębiorstwa kosmetycznego Estée Lauder.

Portret jak z nut

Wybitny muzyk namalowany przez mistrza malarstwa. Mowa o jedynym z najpopularniejszych portretów Fryderyka Chopina, autorstwa Eugène Delacroix. Jak przystało na nietuzinkowe dzieło, powstały w 1838 roku Portret Fryderyka Chopina, znajduje się w Luwrze. Przyjaźń panów i zaufanie, którym się darzyli, zaowocowała wzajemną inspiracją-muzyką w malarstwie i malarstwem w muzyce. Delacroix-stał się wiernym słuchaczem Chopina, kompozytor zaś uwielbiał rozprawiać o sztuce i doświadczać jej na licznych wystawach. Obraz pierwotnie przedstawiający muzyka z ukochaną George Sand, został pocięty, by powstały 2 osobne portrety.

Eugène Delacroix, Portret Fryderyka Chopina
Portret Fryderyka Chopina, Eugène Delacroix

Autoportret malowany cierpieniem

Artyści od zawsze uwielbiali się uwieczniać. Pragnienie bycia nieśmiertelnym i przetrwania w świadomości odbiorców, jest chyba jednym z największych wśród twórców. Gdyby nie egocentryzm wybitnych osobowości w obliczu granicznych sytuacji, nie moglibyśmy podziwiać Autoportretu z zabandażowanym uchem i fajką Vincenta van Gogha, czy Autoportretu z cierniowym naszyjnikiem i kolibrem Fridy Kahlo. Burzliwa przyjaźń van Gogha z Paulem Gauginem doprowadziła do obcięcia ucha brzytwą i wręczenia go miejscowej prostytutce. Ta wersja wydarzeń była przedmiotem sporów wśród badaczy, którzy to Gauginowi przypisywali pozbawienie przyjaciela ucha. Z kolei liczne trwałe obrażenia po wypadku autobusowym, cierpienie przykutej do łóżka artystki sprawiło, że zaczęła przygodę z malarstwem. Niezwykle osobiste portrety Kahlo, naznaczone bólem fizycznym, niespełnionym macierzyństwem, powstałe podczas rekonwalescencji, stały się manifestem walki o samorealizację w każdym aspekcie życia kobiety.

read also

Obrazy ręcznie malowane techniką impasto

Zawsze chciałeś malować obrazy, lecz sądziłeś, że nie masz ku temu predyspozycji i talentu? Przygnieciony poczuciem niedoskonałości i cierpiący na deficyt czasu wolnego, prawdopodobnie ostatecznie rezygnowałeś z realizacji własnych pasji. Z uwagi na przymusową izolację,…

Dekoracje do wnętrz w stylu art deco

Dekoracje w stylu art deco

Dekoracje w stylu art deco są luksusowe, eleganckie i charakteryzują się geometrycznymi wzorami, bogatymi materiałami oraz wyrafinowanymi detalami. Styl ten był popularny w latach 20. i 30. XX wieku. Oto kilka pomysłów na dekoracje w…

Obrazy do hotelu

Obrazy do hotelu

Wybór obrazów do hotelu może odegrać istotną rolę w tworzeniu atmosfery i wrażeń dla gości. Oto kilka sugestii dotyczących obrazów, które mogą dobrze pasować do różnych typów hoteli: Lokalne krajobrazy i atrakcje: Jeśli hotel znajduje…