Moja droga po ASP. Zawieszenie między sztuką a ekonomią.

1 maja 2020

Współczesny świat sztuki jest ściśle powiązany z ekonomią i szybko się rozwija. Młodzi polscy artyści idą z duchem czasu, a galerie sztuki online zyskują coraz większą popularność. Grafiki, obrazy ręcznie malowane, czy rysunki stały się towarem dostępnym od ręki.



Jak zaistnieć?

Mimo tego, że dostępność dobrej sztuki jest coraz łatwiejsza, każdy artysta, który pragnie być rozpoznawalny, musi zmierzyć się z wieloma trudnościami. Nawet rosnące w siłę liczne galerie sztuki online, nie zawsze ułatwiają młodemu twórcy osiągnąć wymarzony cel. Tylko ciężka praca i pełne oddanie się kreacji, może zagwarantować wielki sukces. Dużą rolę odgrywa tu zaangażowanie, organizowanie wystaw indywidualnych, udział w licznych konkursach oraz wszelkie dążenia do częstego wystawiania się na różnych aukcjach. Właśnie te czynniki budują renomę młodego artysty. Jego prace i nazwisko zaczyna pojawiać się na wystawach i w katalogach na całym świecie. Twórca staje się coraz bardziej rozpoznawalny.

Ścieżka kariery

Już podczas studiów, studenci ASP rozpoczynają swój wielki wyścig o popularność. Na początku ścieżka rozwoju młodych polskich artystów wygląda podobnie. Startują oni w różnych ciekawych konkursach artystycznych. Próbują swych sił nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Zdobycie wyróżnienia, czy choćby zakwalifikowanie się do samej wystawy pokonkursowej jest już wielkim osiągnięciem. W Polsce i na świecie istnieje mnóstwo ciekawych konkursów skierowanych do młodych twórców. Wielką popularnością i uznaniem cieszą się Biennale Malarstwa ‘Bielska jesień”, czy choćby Konkurs Malarski im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dzięki takim konkursom swoją karierę artystyczną rozpoczęli m.in. Martyna Czech i Krzysztof Maniak, wystawiając tam swoje ręcznie malowane obrazy.

Młodzi polscy artyści odnoszą duże sukcesy również w innych dziedzinach sztuki. Nowe media czy grafika warsztatowa mają się bardzo dobrze w kraju jak i za granicą. Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, czy Biennale Sztuki Mediów WRO to jedne z wielu konkursów, które są organizowane w Polsce dla młodych artystów. Również na całym świecie odbywają się wszelakie wystawy i Biennale (Chiny, Tajwan, Węgry, Czechy), gdzie młodzi polscy artyści oraz studenci chętnie wysyłają swoje prace i niejednokrotnie zostają laureatami, a nawet finalistami owych konkursów. Szczególnie na tym tle wyróżnia się Katowicka ASP. Studenci tej uczelni odnoszą wielkie sukcesy w zakresie grafiki warsztatowej. Co roku wyłaniają się nowi ciekawi twórcy, których prace konkurują z najlepszymi artystami na świecie. Liczne osiągnięcia mają na swoim koncie np. Grzegorz Hańderek, czy Marcin Białas, dziś profesorowie a wcześniej studenci tych uczelni.

Tak więc młoda sztuka prężnie się rozwija, przekracza standardy i coraz częściej pojawia się na międzynarodowej scenie. Posiadając talent i determinację, można szybko zwrócić na siebie uwagę kuratorów i kolekcjonerów. Dobrze rokujący młodzi polscy artyści często są obejmowani opieką przez stacjonarne galerie sztuki, które zajmują się kompleksowo ich promocją. To najlepsze, co może spotkać początkującego twórcę.

Sztuka przełamuje bariery

Wiadomo jednak, że nie wszyscy mają takie szczęście. Nieraz posiadanie wielkiego talentu to za mało. Wielu młodych polskich artystów mimo obrony pracy dyplomowej na ocenę wyróżniającą, po ukończeniu studiów, zostaje pozostawionych samym sobie.

Na szczęście żyjemy w czasach potężnego rozwoju technicznego. Sytuacja artystów od paru lat diametralnie się zmienia. Otwierają się nowe możliwości. Sztuka z galerii stacjonarnych przenosi się do galerii online. Artyści promują się na różnych portalach społecznościowych, docierając do rzeszy fanów na całym świecie bez żadnych nakładów finansowych. Sztuka wychodzi do ludzi! Obrazy ręcznie malowane, rysunki i grafiki, śmiało można wystawiać w sieci. Otwiera to nowe możliwości dla młodych polskich artystów, ale też dla potencjalnych kupców. Wszelkie ograniczenia i mury zostały zniszczone. Teraz każdy może kupić sztukę, nie wychodząc z domu.

Młodzi polscy artyści działają w różnych dziedzinach, prześcigając się pomysłowością. Obrazy ręcznie malowane, happeningi, murale, odważne instalacje w miejskiej przestrzeni nie odbiegają kreatywnością od tych światowych. Sztuka wkracza coraz mocniej w różne gałęzie przemysłu. Znane marki odzieżowe, czy jubilerskie coraz częściej współpracują z lokalnymi twórcami, doceniając ich talent i kreatywność. Takim przykładem może być marka Reebok, która współpracując ze znaną młodą ilustratorką Olką Osadzińską, stworzyła oryginalną kolekcję butów inspirowaną płytami Maanam.

Sztuka współczesna kręci się jak w kalejdoskopie. Miesza ze sobą gatunki, tematy i cele. Jest kolorowa i daje swój wyraz wszędzie tam, gdzie jest potrzebna, a młodzi polscy artyści z coraz większą śmiałością konfrontują się z zaistniałą rzeczywistością.

read also

Akademie sztuk pięknych w Polsce

Akademie sztuk pięknych w Polsce

W Polsce istnieje kilka renomowanych Akademii Sztuk Pięknych, które oferują wybitną edukację artystyczną na różnych poziomach. Oto kilka z nich: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (ASP): Jest to najstarsza i największa uczelnia artystyczna w Polsce,…

Dekoracje w stylu glamour

Dekoracje do domu w stylu glamour

Styl glamour to elegancki i luksusowy styl dekoracji, który łączy się z elementami blasku, błysku i przepychu. Oto kilka pomysłów na dekoracje w stylu glamour, które dodadzą wyjątkowego charakteru i elegancji do Twojego wnętrza: Kolory:…

Młodzi polscy artyści. Gdzie spotkasz ich twórczość?

Sztuka nowoczesna ma się dobrze i cieszy się coraz większym uznaniem również na świecie. Młodzi polscy artyści biorą udział w międzynarodowych wystawach i konkursach, niejednokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia.