Malarstwo współczesne – dlaczego warto? Czy jest dobrą inwestycją?

25 października 2021
Malarstwo współczesne

Malarstwo współczesne to w dzisiejszych czasach nie tylko sposób na ozdobienie mieszkania, ale także dobry pomysł na ulokowanie pieniędzy. Jak wybierać obrazy? Czym się kierować? Dlaczego internetowa galeria sztuki to świetne rozwiązanie? Czy malarstwo współczesne jest dobrą inwestycją? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

 

Malarstwo współczesne – czyli jakie?

Początek ery współczesnej w dziejach sztuki umownie ustalono na połowę XX wieku (po zakończeniu II wojny światowej). Pojawiła się jako następstwo modernizmu i dadaizmu, zachwyciła różnorodnością form, tematyki oraz materiałów i… trwa do dziś. Do istniejących już gałęzi sztuki współczesnej takich jak malarstwo czy rzeźba, dołączyły nowe dziedziny, m.in. grafika komputerowa, animacja, wizualizacja świetlna czy komiks. 

Nic dziwnego, że w natłoku zmian pojawiła się potrzeba, by także rolę artysty zdefiniować na nowo. Od dłuższego czasu nie był już tylko rzemieślnikiem, zyskał więc niezależność i większą swobodę twórczą. Sztuka nowoczesna niemal zdetronizowała odbiorcę, który przestał już być dla artysty jakimkolwiek autorytetem i nie musiał już nawet rozumieć jego twórczości.

 

Nie tylko w galerii malarstwa współczesnego… 

Wśród miłośników sztuki, zwłaszcza amatorów sztuki dawnej, popularna jest opinia, że sztuka współczesna pozbawiona jest głębszych wartości. Nic bardziej błędnego. Malarstwo współczesne często jest nieoczywiste i wymaga od odbiorców uruchomienia wyobraźni. Pobudzanie umysłu pomaga m.in. szybko znaleźć inspirację czy motywację do pracy. Dlaczego? Udowodniono, że obcowanie z lubianym dziełem znacząco poprawia humor i wpływa na produktywność. To dzięki temu obecność sztuki coraz częściej można zauważyć np. w korporacjach.

 

Współczesne malarstwo często jest pierwszym wyborem osób kupujących dzieła sztuki do swoich mieszkań. Awangardowe kompozycje funkcjonują jako obrazy do salonu świetnie dopełniające minimalistyczne aranżacje wnętrz. Malarstwo współczesne to nie tylko abstrakcyjne formy. Także osoby, które preferują sztukę przedstawiającą, odnajdą w twórczości współczesnych artystów coś dla siebie. Nic więc dziwnego, że potencjał malarstwa naszych czasów zauważyli nie tylko kolekcjonerzy artystycznych uniesień, ale także początkujący i doświadczeni inwestorzy.


Dlaczego warto inwestować w malarstwo współczesne?

Przejdźmy teraz do kwestii finansowych. W XXI wieku na inwestowanie pieniędzy decydują się także te osoby, które dotychczas wolały trzymać oszczędności w skarpecie lub na koncie bankowym. Potrzebę inwestowania pogłębiła pandemia, podczas której rynek walutowy stał się niepewny, a ludzie zaczęli inwestować w mieszkania, złoto, sztukę lub inne kolekcjonerskie przedmioty. 

 

Choć prawdopodobnie nie planujesz przeznaczyć 400 mln dolarów na obraz do salonu i daleko Ci do księcia Badera bin Abdullaha bin Mohammeda bin Farhana al-Sauda, który właśnie tyle wydał na zakup obrazu „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci, możesz chcieć ulokować nieco kapitału w dziełach współczesnych artystów.

 

Czy inwestycja w dzieła sztuki to dobry pomysł? Dla kolekcjonerów, którzy kierują się wyłącznie podejściem inwestycyjnym, odpowiedź jest oczywista. Sztuka to stosunkowo bezpieczny sposób na zabezpieczenie gotówki – szczególnie jeśli ma się doświadczenie w handlu. Nieco inaczej jest jednak w przypadku malarstwa współczesnego. Jeśli inwestujesz w znane nazwiska, możesz spodziewać się zysku (według statystyk, dzieła znanych artystów w kilka lat zyskują około 10% wartości), jeśli w artystów, którzy dopiero debiutują na rynku, ryzyko jest całkiem duże. 

Pamiętaj jednak, że inwestycja nie musi wiązać się jedynie z chęcią późniejszego zarobku. Sztukę możesz kupować także z powodów emocjonalnych, by zwyczajnie cieszyć się faktem posiadania wspaniałego obrazu.

 

Na co zwracać uwagę, inwestując we współczesne malarstwo?

Inwestując w sztukę, warto ufać swojemu instynktowi i wybierać rzeczy pasujące do Twojego domu. Takie podejście przyda się, jeśli chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i, czekając, aż obraz nabierze wartości, ozdobić dziełem swoją ścianę. Jeśli zdecydujesz się na obrazy do salonu, sypialni czy gabinetu zgodne z preferowaną przez Ciebie estetyką, musisz brać pod uwagę jedną rzecz, z którą rzadko spotykają się osoby nastawione na szybki zysk. Może okazać się, że przyzwyczaisz się do danego obrazu tak bardzo, że nie będziesz w stanie się go później pozbyć.

 

Zanim jednak przyjdzie Ci się zastanawiać nad sprzedażą obrazu, musisz go wybrać, kupić i poczekać na dobry moment – a to takie proste nie jest. Regularnie śledź rynek sztuki, bierz udział w wernisażach i odwiedzaj wystawy (np. absolwentów szkół artystycznych). Wydarzenia kulturalne są szansą na odkrycie interesujących artystów oraz nawiązania kontaktu z bardziej doświadczonymi inwestorami, krytykami czy pasjonatami sztuki. Ponieważ szacuje się, że około 20% sprzedawanych na rynku dzieł to podróbki, warto mieć także kontakt do zaufanego rzeczoznawcy lub domu aukcyjnego.

 

Pomyśl także o czytaniu branżowych pism, które pomogą Ci poznać nowe nazwiska twórców i lepiej zrozumieć rynek sztuki. Przeglądaj też fachową literaturę – monografia „Obrazy na rynku finansowym” autorstwa Anny Lucińskiej jest pozycją polecaną przez wielu znawców rynku! Wydana w 2021 roku, zachwyca aktualnością porad i eksperckim podejściem do tematu.

 

Czytając, nie zapomnij też o internecie. Galeria sztuki online to świetny sposób, by zapoznać się z ofertą artystów bez wychodzenia z domu. Chcąc zapewnić sobie skuteczność działania, regularnie sprawdzaj popularne strony, gdzie znajdziesz różnego typu przedmioty i obrazy na zamówienie. Dobrym przykładem jest sztukadlaludzi.pl. Ta internetowa galeria sztuki daje możliwość poznania szerokiej oferty, bez zbędnego pośpiechu. To nie dom aukcyjny, gdzie liczy się każda sekunda! Korzystając z usług online, przejrzysz dzieła we własnym tempie, tak by nie umknął Ci nawet najmniejszy szczegół. 

 

Internetowa galeria sztuki oferuje wiele rozwiązań dla kupujących, niezależnie od tego, czy interesuje ich obraz na zamówienie, który powieszą w salonie, czy inwestycja i przyszły zysk ze sprzedaży. Pamiętaj, że galeria sztuki online nie sprzedaje dzieł każdego artysty. Prowadzące ją osoby to wykształceni znawcy, którzy świadomie decydują się na współpracę jedynie z wybranymi twórcami!

read also

Obrazy do hotelu

Obrazy do hotelu

Wybór obrazów do hotelu może odegrać istotną rolę w tworzeniu atmosfery i wrażeń dla gości. Oto kilka sugestii dotyczących obrazów, które mogą dobrze pasować do różnych typów hoteli: Lokalne krajobrazy i atrakcje: Jeśli hotel znajduje…

Akademie sztuk pięknych w Polsce

Akademie sztuk pięknych w Polsce

W Polsce istnieje kilka renomowanych Akademii Sztuk Pięknych, które oferują wybitną edukację artystyczną na różnych poziomach. Oto kilka z nich: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (ASP): Jest to najstarsza i największa uczelnia artystyczna w Polsce,…

Polskie malarstwo abstrakcyjne - perły w galeriach sztuki

Polskie malarstwo abstrakcyjne – perły w galeriach sztuki

Sztuka abstrakcyjna nie przemija. Na naszym rodzimym rynku nie brakuje artystów, którzy inspirują swoją świeżością, talentem, techniką. Ich prace daję szerokie pole do interpretacji i podbijają nie tylko serca krytyków sztuki i kolekcjonerów. Bo sztuka…