Sztuka na afiszach. O filmach, w których królowały obrazy na płótnie.

7 kwietnia 2020

Kino lubi sztukę, a sztuka lubi widza. Wiedzę na temat malarstwa łatwo przyswoisz  np. podczas wciągającego seansu filmowego. Jest ona wtedy wdzięcznym tłem dla budzącej emocje opowieści. Jeśli kreacje aktorskie, geniusz reżyserski i możliwości budżetowe pozwalają, otrzymujesz produkcję, która zachwyca. Niejednokrotnie wzbogaci Cię też o wiedzę o konkretnym nurcie w sztuce lub o wybitnym przedstawicielu tego kierunku. Sprawdź, których filmów nie może zabraknąć na Twojej playliście.

Twój Vincent (2017)

To zdecydowanie najświeższa i najbardziej utytułowana w Polsce i za granicą produkcja traktująca o twórczości mistrza postimpresjonizmu. To animacja pomyślana i zmontowana z iście hollywoodzkim rozmachem, która została dostrzeżona przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej i nominowana do Oscara. To biografia Vincenta van Gogha dosłownie i w przenośni malowana olejem na płótnie. Każda z 65 tysięcy klatek z filmu jest osobnym obrazem, przy których pracowało 125 malarzy. Prace nad tym osobliwym pełnometrażowym filmem trwały około 6 lat i pochłonęły budżet (5 milionów dolarów), którego nie powstydziłby się żaden kinowy hit. W produkcji nie zabrakło, rzecz jasna, kultowych Słoneczników, czy Autoportretu. Ciepło przyjęta przez krytyków, przypomniała docenionego pośmiertnie holenderskiego mistrza.

Autoportret, Vincent van Gogh
Autoportret, Vincent van Gogh

Ostatnia rodzina (2016)

To biografia ekscentrycznego malarza Zdzisława Beksińskiego, będą zarazem debiutem reżyserskim Jana P. Matuszyńskiego. To historia z pozoru zwyczajnej rodziny, z problemami i bolączkami nieobcymi przeciętnym Kowalskim, zatem i trochę śmieszna i dramatyczna. Skupiając się na smaczkach z życia, główny bohater jawi się widzowi jako skupiony na pracy natchniony artysta, nieustannie słuchający muzyki klasycznej, ale i skrzący dowcipem wdzięczny rozmówca, czy targany lękami o bezpieczeństwo finansowe ojciec, czy kochający mąż skrycie marzący o realizacji swoich makabrycznych fantazji erotycznych. Choć akcja filmu toczy się głównie w warszawskim mieszkaniu, to warto wiedzieć, że zgodnie z testamentem malarza, najwięcej prac zostało przekazane Muzeum Historycznemu w Sanoku, skąd pochodził architekt, malarz, rzeźbiarz i fotograf w jednej osobie, Zdzisław Beksiński.

Dziewczyna z portretu (2015)

To dość osobliwa historia małżeństwa duńskich artystów malarzy, Einara i Gerdy Wegenerów, w którym trudniejszym momentem okazuje się zmiana płci przez męża. Gerda dowiaduje się o dawno skrywanych skłonnościach Einara podczas pozowania przez niego do obrazu jej autorstwa, podczas nieobecności jednej z modelek. Swoboda i radość mężczyzny wynikająca z możliwości wcielenia się w postać kobiecą, ubraną w adekwatne odzienie i umalowaną, nie pozostawia żadnych wątpliwości. Zrozumienie, wsparcie, akceptacja rodzącej się na naszych oczach Lili Elbe (pseudonim po zmianie płci) przez żonę są przykładem miłości bezwarunkowej. Aktorka wcielająca się w postać malarki otrzymała Oscara za drugoplanową rolę.

Lili Elbe
Lili Elbe

Maudie (2016)

Maud Lewis to jedna z najważniejszych kanadyjskich malarek. Film opowiadający wzruszającą historię poznania samotnika z artystką nie ma w sobie nic z pompatycznych amerykańskich produkcji. Kiedy chorowita tytułowa Maudie uniezależnia się od rodziny i zatrudnia się jako gospodyni domowa u handlarza rybami Everetta Lewisa, może wreszcie odetchnąć z ulgą i skupić się na swojej życiowej pasji-malowaniu obrazów. Inspiracją dla twórców głównej bohaterki jest artystka ludowa, specjalizująca się w kolorowych pejzażach. Ograniczona ruchomość rąk wynikająca z młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów sprawiła, że malarka tworzyła w małych formatach, posługując się prostymi technikami.

read also

Zalety i wady dostępności sztuki online

Współcześnie możemy obcować ze sztuką na najróżniejsze sposoby. Można tworzyć ją samodzielnie, odkrywać jej tajemnice na blogach o sztuce czy poznawać jej różne oblicza w galeriach. Tych ostatnich nie trzeba jednak odwiedzać osobiście – z…