Obrazy na płótnie – najpopularniejsze techniki

4 kwietnia 2020

Malarze upodobali sobie techniki, które pozwalają sprawnie i w miarę szybko przeprowadzić proces twórczy, ale i przynoszą efekt, którego oczekuje złakniony piękna odbiorca. Nabywca, choć jest miłośnikiem sztuki, wcale nie musi się znać na procedurach malarskich. To zadaniem twórcy obrazów malowanych ręcznie jest dopasowanie metody do spodziewanego rezultatu. Warto jednak wiedzieć, czy obrazy na płótnie, który właśnie zakupiłeś w galerii sztuki, wymagał od autora wprawy i cierpliwości.

Klasycznie olejem

Technika malarska posługująca się farbami olejnymi jest prawdopodobnie jedną z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych przez odbiorców. Epicka scenka, gdy natchniony artysta najpierw odpowiednio napręża surowe płótno, następnie je gruntuje, by potem umieścić je na sztaludze i pokryć kolorem, nieodzownie kojarzy się obrazami na płótnie ręcznie malowanymi olejem. To niezwykle trwała i praktycznie niezmienna od lat metoda uwieczniania dzieła, posługująca się wdzięcznym narzędziem w postaci mieszaniny oleju roślinnego (np. lnianego, makowego) i rozmaitych pigmentów. Uniwersalność zastosowanych wodorozcieńczalnych farb tkwi w możliwościach wykorzystania surowca, zarówno do uzyskania różnorodnych efektów, jak i barw, faktur, czy retuszu. Wiedział to z pewnością Hieronim Bosch, malując Ogród rozkoszy ziemskich i Claude Monet, oddając obfitość przyrody w Makach.

Maki, Claude Monet
Maki, Claude Monet

Praktycznie temperą

Niewymagająca gruntowania, wywodząca się ze starożytności technika, dziś znów zagościła w atelier artystów-malarzy. Malarstwo online, które ceni sobie czas, jest wprost stworzone do szybkoschnącej farby, którą można położyć zarówno na desce, jak i na płótnie, czy papierze. Przepis na temperowy sukces tkwi w składzie spoiwa farb. Wystarczy połączyć olej/werniks, wodę i żółtko. Banalnie proste i zarazem genialne w swojej prostocie. Zastosowanie tej metody gwarantowało trwałość malowideł, z czego chętnie korzystano szczególnie w średniowieczu podczas malowania ikon. Słynne Narodziny Wenus Sandro Botticellego, czy Madonna z dzieciątkiem autorstwa Duccio di Buoninsegna, to tylko niektóre ze znakomitych dzieł wykonanych tym sposobem.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli

Przyjemnie akrylem

Choć malarstwo akrylowe do złudzenia przypomina to klasyczne, olejne, to zdecydowanie nim nie jest. Cechą wspólną jest z pewnością forma pakowania farb w tuby (ale i w słoiki) oraz możliwości retuszowania, czy impastów. Dla malarzy tworzących spore ilości dzieł nie do przecenienia będzie kwestia błyskawicznego schnięcia, czy ekonomiczności samych farb. Przyjazność tej metody polega głównie na jej uniwersalności co do podobrazi, co okazuje się niezwykle ważne dla płóciennych tradycjonalistów, ale i nowoczesnych graficiarzy, czy zwolenników papieru. Akryl łączy w sobie właściwości zmywania wodą i trwałości zarazem. Odporne, z lekkim połyskiem i niewymagające zdominowało malarstwo online i urzekły największych – Pollocka, czy Warhola.

Świeżo freskiem

To jedna z najbardziej wymagających procedur malarskich. Kojarząca się z przyjemnością włoska nazwa fresco, oznaczający świeży, nie ma jednak nic wspólnego z popularnym trunkiem. Chodzi tu o niezwykle trudną metodę malowania, polegającą na nakładaniu na mokry tynk super odpornej farby. I to niebylejakiej, bo tynku składającego się z wielu warstw, z których każda powinna mieć odmienny, ściśle określony skład. Wysoki poziom trudności został przypisany freskowi ze względu na brak możliwości nanoszenia poprawek. Złoty okres malowideł o starożytnym rodowodzie przypadł na okres renesansu. Trudno dziś o współczesne freski, choć ze względu na ich doniosłość w minionych epokach (np. freski minojskie), po prostu nie może ich zabraknąć w zestawieniu.

Wielka sztuka technik się nie boi. Wytrawny malarz zna wszystkie, ale stosuje tylko te, które mają szansę zostać zrozumiane i docenione przez nabywcę. Umiejętne dopasowanie sposobu pracy do oczekiwań klienta to też sztuka i to na najwyższym poziomie trudności.

read also

Jak sprzedać obraz?

Jak sprzedać obraz?

Jeśli chcesz sprzedać swój obraz i zamieścić ogłoszenie, istnieje kilka sposobów, które możesz wypróbować: Internetowe platformy sprzedażowe: Skorzystaj z popularnych platform sprzedażowych, takich jak Allegro, OLX, eBay czy Etsy, aby zamieścić ogłoszenie ze zdjęciem i…

Klasyczne dekoracje do domu

Klasyczne dekoracje do domu

Klasyczne dekoracje do domu są eleganckie, ponadczasowe i charakteryzują się bogatymi detalami. Oto kilka pomysłów na klasyczne dekoracje, które dodadzą wyrafinowanego charakteru do Twojego wnętrza: Klasyczne meble: Wybierz meble o eleganckich kształtach, wykonane z wysokiej…

Obrazy do salonu

Obrazy do salonu   Wybór obrazów do salonu zależy od Twojego gustu, stylu dekoracji i preferencji. Istnieje wiele różnych rodzajów obrazów, które mogą dodać charakteru i wizualnego uroku do Twojego salonu. Oto kilka popularnych kategorii…

Młodzi polscy artyści. Gdzie spotkasz ich twórczość?

Sztuka nowoczesna ma się dobrze i cieszy się coraz większym uznaniem również na świecie. Młodzi polscy artyści biorą udział w międzynarodowych wystawach i konkursach, niejednokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia.