Galeria Sztuki Alicji i Bożeny Wahl – warszawski salon artystyczny

Siostry Alicja i Bożena Wahl to niezwykle barwne postaci sztuki i życia kulturalnego w latach 70′ i 80′. Ciekawa twórczość utalentowanych i prominentnych sióstr będzie tematem kolejnych wpisów. Dziś podejmuję temat drugiej w powojennej Polsce, prywatnej galerii sztuki, założonej przez Alicję Wahl.
Galeria sztuki Alicji i Bożeny Wahl powstała w 1979 roku w prywatnym domu (Willa zaprojektowana specjalnie jako galeria, pracownia i dom mieszkalny w jednym) na warszawskim Żoliborzu i była prowadzona przez obie siostry, choć założyła ją Alicja. Było to drugie w ówczesnych czasach miejsce w Polsce, które przełamywało monopol państwowej DESY na sztukę. Pierwszym w tej materii „desperatem” był Piotr Nowicki, który 14 lutego 1977 roku uzyskał zezwolenie Ministerstwa Kultury i Sztuki na prowadzenie prywatnej galerii.

Alicja i Bożena Wahl w swojej galerii, 1980 r., Źródło: PAP
Bliźniacze talenty
Siostry Wahl były wszechstronnymi artystkami. Alicja Wahl była znakomitą malarką, ilustratorką oraz autorką Galerii Wahl. Z kolei Bożena Wahl była i jest znakomitą malarką, a wcześniej także ilustratorką, projektantką scenografii (między innymi dla „Kabaretu Starszych Panów” czy „Teatru Telewizji), kostiumografem, nawet aktorką (epizod w filmie „Miłość z listy przebojów” z 1984 roku).

Siostry Wahl, Źródło: PAP
Kreatornia kulturalnej elity
W Galerii sióstr Wahl przenikały się różne środowiska związane ze sztuka. Było to swego rodzaju centrum spotkań warszawskiej cyganerii artystycznej. Galeria organizowała wystawy uznanych polskich artystów oraz utalentowanych młodych twórców. Zobaczyć swoje prace w tym miejscu było nobilitacją i awansem w artystycznym. Siostry pośredniczył także w sprzedaży prac wystawianych tam twórców.
Centrum warszawskich kręgów artystycznych
W żoliborskiej galerii sióstr bliźniaczek wystawiali między innymi: Jan Lebenstein, Jan Tarasin, Franciszek Starowieyski, Tadeusz Brzozowski, Zdzisław Beksiński, Tadeusz Dominik, Jacek Sienicki, Teresa Pągowska, Jacek Waltoś. Można tam też było podziwiać dzieła czarnowłosych bliźniaczek. Galeria Wahl była towarzysko-artystycznym salonem, przez który przewijali się również pisarze oraz artyści teatru i filmu. Innymi słowy, bywał tu „cały świat”. Odbywały się tutaj także wystawy niesprzedażowe, np. rysunków Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” czy grafik Brunona Schulza.
Ostatnią wystawą w galerii był wernisaż prac Jana Lebensteina w kwietniu 2002 roku.

Warszawa, ul. Mierosławskiego 9, dawniej Galeria Sztuki Alicji i Bożeny Wahl
read also