Sztuka w Twoim domu – jak zaplanować modną przestrzeń?

10 października 2021

Dzieło sztuki to oryginalne dopełnienie zarówno nowoczesnej, jak i tradycyjnej aranżacji mieszkania. Jakie elementy powinny znaleźć się w modnym domu? Jak stworzyć charakterystyczne, a przy tym estetyczne i stylowe wnętrze? Czym kierować się przy wyborze obrazów? Odpowiadamy w artykule!

 

Jak dobierać dodatki do mieszkania?

Nie tylko obrazy na zamówienie, ale także grafiki czy fotografie mogą sprawić, że wnętrze nabierze zupełnie nowego klimatu. Twój dom wiele zyska, jeśli zaprosisz do niego sztukę. Może być to sztuka użytkowa, obrazy do salonu lub stylowe meble z czasów PRL. Wszystko zależy od Twojej wizji. Choć zdarza się, że wystrój wnętrza dobiera się do posiadanych już, ulubionych obrazów i dodatków, zazwyczaj jest jednak odwrotnie. To gotową aranżację starasz się przyozdobić dekoracyjnymi elementami. Jak się za to zabrać?

 

Przede wszystkim zastanów się, czy zależy Ci na osiągnięciu spójności kolorystycznej. Jeśli trzymasz się konkretnego schematu (np. dodatków w konkretnych kolorach), to nie wprowadzaj nagłych zmian w preferowanej koncepcji. Oczywiście, oryginalny obraz, rzeźba czy grafika to modny dodatek, który dobrze dobrany nie zaszkodzi całości, jednak nieprzemyślane nagromadzenie różnych elementów wprowadzi do wnętrza w najlepszym razie przepych, w najgorszym kicz. Na pewno wolisz tego uniknąć. 

 

Jeśli myślisz, że duży obraz na zamówienie wiąże się z dużym efektem, to… prawdopodobnie masz rację, ale ta zasada nie zawsze się sprawdza. Na przeładowaniu aranżacji szczególnie ucierpią wnętrza urządzone minimalistycznie, utrzymane w stonowanej kolorystyce. Poza tym tego typu rozwiązania mogą przytłoczyć przestrzeń w szczególności małe pokoje i salony połączone z kuchnią, które i tak są pełne różnych elementów, takich jak blat kuchenny, stół, kanapa czy stolik kawowy.

 

Obrazy na zamówienie – jak je wybrać?

Decydując się na obrazy na zamówienie, kieruj się przede wszystkim własnym gustem i typem wnętrza, które przeznaczysz na prywatną galerię. Jeśli masz dużo wolnej przestrzeni ekspozycyjnej, dobrym pomysłem będą cykle obrazów jednego artysty. Wybierając tego typu rozwiązanie, pozbędziesz się wrażenia niespójności – jednolitość wystroju zapewni wtedy charakterystyczny dla twórcy styl. 

 

Każdy z nas ma inne preferencje, więc nie szukaj ogólnych zasad mówiących, jakiego rodzaju sztuka pasuje na przykład do wystroju sypialni. Mogą to być zarówno stonowane kompozycje, jak i coś bardziej dynamicznego dajmy na to współczesna abstrakcja w kontrastujących ze sobą barwach. Artyści często oferują prace dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, dlatego staraj się poznać wszystkie prace twórcy, którego dzieła wpadły Ci w oko.

 

Obrazy w salonie i innych pomieszczeniach – praktyczne porady

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zaplanować eksponowanie obrazów w nowoczesnych wnętrzach, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami.

 

  • Wybrany obraz powieś na wysokości oczu. Nie powinien znajdować się w kącie, a w dobrze widocznym miejscu. Świetnym rozwiązaniem jest uczynienie go centralnym punktem aranżacji. 
  • Zanim zamówisz obraz, wydziel dla niego miejsce na ścianie i upewnij się, że dobrze skomponuje się z resztą wystroju. Jeśli chcesz powiesić kilka obrazów, unikaj wieszania górnych krawędzi obrazów w jednej linii.
  • Powieś obrazy tak, by przestrzeń nie straciła na funkcjonalności. Zastanów się na przykład, czy płótno nie zajmie miejsca, w którym przydałaby się duża szafa. 
  • Wybierając obrazy do salonu, wykorzystaj puste przestrzenie nad sofą, komodą, fotelem czy stołem.
  • Unikaj wieszania płócien w miejscach, w których będą narażone na szkodliwe działanie wysokiej temperatury, światła słonecznego i wilgoci.
  • Jeśli nie masz w domu telewizora, pomyśl o zastąpieniu go dużym obrazem, który usytuujesz naprzeciwko kanapy. Osiągniesz w ten sposób ciekawy efekt kompozycyjny i zapewnisz sobie wygodne warunki do codziennego kontemplowania sztuki.
  • Jeśli zdecydujesz się na ozdobne ramy (np. rzeźbione lub podświetlane), zadbaj o to, by nie przyćmiły samego obrazu.

 

Internetowa galeria sztuki – co w niej znajdziesz?

Poszukując odpowiednich przedmiotów uzupełniających wystrój wnętrza, warto zaufać specjalistom i odwiedzić sprawdzone miejsca handlujące sztuką na najwyższym poziomie. Przejrzyj zbiory galerii sztuki online. Takie miejsca oferują zarówno dzieła młodych artystów, jak i tych bardziej doświadczonych, dzięki czemu każdy może znaleźć coś, co trafi w jego gusta, wrażliwość, styl i estetykę. 

 

Internetowa galeria sztuki Sztuka dla ludzi” umożliwia przeglądanie prac artystów według kilku kategorii (m.in. rękodzieło, malarstwo, rzeźba, grafika, ceramika). Precyzyjna wyszukiwarka pozwoli na wyselekcjonowanie obrazów i przedmiotów zgodnie z preferowanymi przez Ciebie kolorami. Działalność galerii sztuki online umożliwia wygodny dostęp do dzieł wielu twórców. Poza tym kupując online, w ciągu 14 dni możesz dokonać zwrotu zamówionego towaru, więc nie musisz obawiać się inwestycji w nietrafiony produkt.

 

Pamiętaj, że nawet najmniejsze mieszkanie, może stać się Twoją prywatną galerią sztuki. Wszystko zależy od przemyślanej aranżacji. Zadbaj o nią, a każdy dzień spędzisz w inspirującym, oryginalnym miejscu, zgodnym z Twoim gustem!

 

read also

Słów kilka o Sztuce Serca

Znamy określenie lekarze dusz, które w punkt oddaje znaczenie pracy psychologów i psychoterapeutów. To górnolotne miano przyjęło się wśród ogółu niczym tradycja grillowania w polskich ogródkach. Niewielu jednak wie o istnieniu Malarzy Serca, którzy również…

Młodzi polscy artyści. Gdzie spotkasz ich twórczość?

Sztuka nowoczesna ma się dobrze i cieszy się coraz większym uznaniem również na świecie. Młodzi polscy artyści biorą udział w międzynarodowych wystawach i konkursach, niejednokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia.