Sztuka użytkowa, czyli opowieść o tym, jak piękno rozgościło się w naszych domach.

29 czerwca 2020
Muszla II, Agnieszka Chrostowska

Wprowadzając się do mieszkania, czy domu pragniemy urządzić przestrzeń po swojemu. Dopasowujemy wnętrze do własnych przyzwyczajeń i tak dobieramy elementy wyposażenia, by nam służyły. Kanapa, stół, krzesła–to niezbędne minimum. A jak zakwalifikować wazon, czy świecznik? Czy to użyteczne, czy tylko cieszy oko? Każda odpowiedź będzie prawidłowa. Sprawdź, jakimi przedmiotami wypełnić przestrzeń, by była i piękna i funkcjonalna.

Elegancki Pan Wazon

Wręczenie bukietu kwiatów jest zazwyczaj wyrazem sympatii, szacunku, czy innych pozytywnych uczuć do osoby obdarowanej. Problem zaczyna się wtedy, gdy zachwycająca kompozycja ląduje w słoiku po ogórkach wypełnionym wodą lub w innym, niededykowanym do tego naczyniu. Niegdyś obowiązkowy element wyposażenia każdego szanującego się gospodarstwa domowego, dziś zapomniany pojemnik, typowy zbieracz kurzu. Ale nie dla miłośnika piękna. Wazon może stanowić nie tylko praktyczny bibelot, który z powodzeniem pomieści każdy pojedynczy kwiat, czy całe naręcze ofiarowanych od serca roślin. Od bogato zdobionych naczyń w przeróżne ornamenty, szklanych, wracających do łask okazów, przez ręcznie lepione dzieła sztuki, po minimalistyczne przedmioty znakomicie wtapiające się w monochromatyczne otoczenie. Wazon dziś to coś więcej niż tylko użyteczny niezbędnik. To piękno w formie flakonu, które eksponuje to, co naturalne. Taki niemy towarzysz naszego spotkania z przyrodą.

Patera niejedno ma imię

Nie inaczej sytuacja wygląda z misami wszelkiej maści. Jedna to podstawa, dwie to już para, lecz wciąż za mało, by uczynić dom kompletnym, funkcjonalnym i ozdobionym. Wspomnienie smaku sezonowych owoców jeszcze miło wibruje w kubkach smakowych niektórych z nas. Warto więc pomyśleć o paterze, która wyeksponuje odpowiednio różnorodną paletę ich barw. Nie bez powodu martwa natura z owocami to motyw, po który chętnie sięgali i ci słynni i mniej znani malarze na całym świecie. Ale misa to również drobiazgi, których każda kobieta posiada niezliczoną ilość. Wciąż gubiące się w otchłani szuflady, błądzące między przegródkami kasetki na biżuterię, zawsze znajdą swoje finalne miejsce w misie. Prosto, pięknie, wygodnie. Oprócz niekwestionowanej cennej zawartości, misy mogą zachwycać formą. Muszle inspirowane nadmorskimi przygodami w propozycji Agnieszki Chrostowskiej (#agnieszkachrostowska) to idealne połączenie dzieła sztuki i przedmiotu z funkcją. Dopasowane kolorystycznie do charakteru Twojego mieszkania lub wręcz przeciwnie- kontrastujące z nim, staną się nieodłącznymi elementami Twojego domostwa. Raz dobrze przemyślany wybór odpowiedniej misy to ozdoba na wiele lat. Warto więc zainwestować w rzecz unikatową, której nikt inny nie ma, a która będzie cieszyć oko Twoje i Twoich gości.

Kandelabr–rzuć nieco światła na swoje wnętrze

Kto zajmował się urządzaniem wnętrza od podstaw, ten wie, jak ważne jest właściwe zaprojektowanie oświetlenia. Ilość punktów świetlnych, ich rodzaj oraz rozmaite funkcje to już materiał na osobny artykuł eksperta w zakresie oświetlenia. Jednakże jest element, który, choć związany ze światłem, wcale nie potrzebuje zasilania prądem. Mowa o świeczniku, który dziś stanowi finezyjny dodatek o wszechstronnym zastosowaniu. Jedni ukochali sobie dworskie wydanie błyszczącego jegomościa, który swą okazałością, ciężkim stopem i ilością umieszczonych weń świec, czyni dom ekskluzywnym przybytkiem. Znajdą się również amatorzy pięcioramiennych odpowiedników, ale i minimaliści lubujący się w pojedynczych, minimalistycznych, choć wymownych egzemplarzy. Może być piękny jako ceramiczny, czy szklany dodatek. Inni postawią na metalowy odpowiednik, jeszcze inni wybiorą drewnianą opcję. Wszyscy jednak będą zachwalać urok naturalnego światła świec–romantycznego, dostojnego i na pewno subtelnego i nastrojowego.

Misy, wazony świeczniki–niejednokrotnie wszystkie te przedmioty stanowiły samodzielny obiekty do podziwiania na wystawach świata. Lecz Ty wcale nie musisz wybierać między pięknem a funkcjonalnością. Wystarczy, że nadasz temu, co cię się podoba użyteczny wymiar i już nigdy nie będziesz żałował inwestycji w piękne i praktyczne.

read also

Akademie sztuk pięknych w Polsce

Akademie sztuk pięknych w Polsce

W Polsce istnieje kilka renomowanych Akademii Sztuk Pięknych, które oferują wybitną edukację artystyczną na różnych poziomach. Oto kilka z nich: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (ASP): Jest to najstarsza i największa uczelnia artystyczna w Polsce,…

Obrazy do gabinetu

Sztuka w pracy. Jak dobrać dzieła artystyczne do gabinetu?

Gabinet dla wielu właścicieli nieruchomości jest pomieszczeniem – marzeniem. To zazwyczaj pokój do pracy w odosobnieniu, poza pełnymi pretensji spojrzeniami domowników i w upragnionej ciszy. To również miejsce, którego wystrój poza biurkiem, krzesłem i komputerem…

Obrazy na zamówienie

Obrazy na zamówienie

Obrazy na zamówienie są doskonałym sposobem na stworzenie spersonalizowanej i unikalnej dekoracji do swojego domu. Istnieje wiele artystów i pracowni, które oferują usługi malowania obrazów na zamówienie, zgodnie z Twoimi preferencjami i oczekiwaniami. Oto kilka…